Helytörténeti nevelés

A helytörténeti oktatás tanórán kívüli formáit rendszerbe foglaltuk, így megalapoztuk a helytörténet oktatásának folytonosságát. Mindezt a tanévekre lebontott, úgynevezett Helytörténeti nevelési  projektek keretében valósítjuk meg, összehangolva a helytörténeti oktatás különböző tanórán kívüli formáit. Minden évben sikeresek a nemzeti és helyi évfordulókhoz kapcsolódó tanulmányi és tehetséggondozó helytörténeti versenyeink.

Helytörténeti neveléssel kapcsolatos tevékenységeink:

- Nemzeti és helyi évfordulókhoz kapcsolódó tanulmányi és tehetséggondozó versenysorozataink ferencvárosi iskolásoknak vagy Ferencvárosban lakó tanulóknak három korcsoportban: 5–6. osztályos, 7–8. osztályos és középiskolás diákoknak.
(I. forduló: Ki mit tud Ferencvárosról?; II. forduló: Múltidéző séta – gyűjtőmunka, dolgozat;  III. forduló: A dolgozat témájának műsoros megjelenítése.)

- Versenyeket előkészítő helytörténeti séták, múzeumlátogatások, előadások, irányított gyűjtőmunkák, szakkörök.

- Év végi projekt zárás, értékelés, díjkiosztás. Tanulmányi kirándulás. (Lásd bővebben a Tanulmányi kirándulás menü alatt)

- Helytörténeti tevékenységsorozat alsó tagozatosoknak: helytörténeti séták és helytörténeti vetélkedő.

KORÁBBI ESEMÉNYEK

Helytörténeti vetélkedő nem csak fiataloknak 2020

A FERENCVÁROSI HELYTÖRTÉNETI EGYESÜLET A teljesség felé idősügyi koncepció keretében 2020-ban is meghirdette és sikeresen lebonyolította a hagyományos Helytörténeti vetélkedő nem csak fiataloknak című rendezvényét, amelynek célja,
hogy az idősebb generáció érdeklődői egy játékos délután folyamán a versenyben résztvevő diákokkal együtt mérjék fel,
mennyire ismerik szűkebb környezetüket, kerületüket, Ferencvárost.

Ez a nyolcéves rendezvény azonban idén rendhagyó módon zajlott. November 4-én az idősebb versenyzők valós térben, a diákok online térben versenyeztek, és végül értek el közös eredményeket. A felnőttek és diákok csapatai véletlenszerű sorsolás
eredményeképpen álltak össze.

Az idősebb résztvevők versenye a járványügyi szabályok szigorú betartása mellett két időpontban: november 4-én 12 órakor és 14 órakor, mindkét időpontban a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény 3 kiállítótermében zajlott.
Összesen 26 idős versenyző vett részt.

A versenyt egy előkészítő helytörténeti séta előzte meg az alábbi útvonalon:

1. Bakáts tér (a tér története Fellner Jánostól Bakócz Tamás nevéig; Bakáts téri Általános
    iskola, Polgármesteri Hivatal épülete, Czigler Győző és az FTC megalakulása)
  2. Bakáts téri templom (építéstörténet és Ybl Miklós)
  3. Schöpf-Merei Kórház (története röviden)
  4. Hőgyes Endre utca 3. (Nemecsek Ernő; Pasteur Intézet)
  5. Ráday Gyűjtemény épülete ( Ferencvárosi Dohánygyár a regényben)
  6. Köztelek utca (az egykori Köztelek épülete ma Ádám Jenő Zeneiskola)
  7. Üllői út 23. (Táncsics Mihály lakóhelye)
  8. Üllői út 21. (Kosztolányi Dezső lakóhelye)
  9. Üllői út 17. (Aurora-kör, Bártfay László, Kisfaludy, Kazinczy)
  10. Erkel utca 20. (Arany János  lakóhelye)

A sétát és a versenyt vezette: dr. Gönczi Ambrus
A verseny zsűritagjai: Simon Tímea, Winkelmayer Zoltán

Az online versenybe 18 diák kapcsolódott be. A versenyre való felkészülést A Pál utcai fiúk témakörben készült Tankocka-mátrix segítette.
Az online feladatokat Lukács Emília állította össze.
A versenyfeladatok kitöltése Kiss Zsuzsanna irányításával valósult meg.
A versenyzők oklevelet, „Helytörténeti csokit”, jutalomkönyvet vagy ajándékutalványt kaptak.

Az online feladatsor:

• Az aktuális vetélkedő gyakorló feladatsora az alábbi logóra kattintva elérhető:
  • Az AKTUÁLIS VETÉLKEDŐ  FELADATSORA a megadott a Redmenta logóra kattintva lesz elérhető, a  következőképpen:
  • 1.  Mielőtt a logóra kattintasz, olvasd el az utasítást!
    2.  Kattints a logóra, majd használd a feladatlap DIREKTCÍMÉT!
         A jelenlegi feladatlap direktcíméhez a következőt írd be: irodalmi helyszínek

Íme a logó:

VERSENYEREDMÉNYEK

I. helyezés felnőtt:
Berecz Dénes
I. helyezés diák:
Belán Dániel, Martis Gergely
Benedek Anna Léna, Kozári Anna, Kolbert Emese

II. helyezés felnőtt:
Stiplich Mátyás, Szabados Sándorné
II. helyezés diák:
Joó Csongor, Szabó Trisztán

III. helyezés felnőtt:
Szelényi István, Varga Zsuzsanna, Lukácsy Katalin
III. helyezés diák:
Ghourab Hazim Dániel, Scsaurszki Olivér Márk

GRATULÁLUNK MINDEN RÉSZTVEVŐNEK!

Koszorúzás október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére

A Ferencvárosi Sport Általános Iskola és Gimnázium 1. c osztályos tanulói

A Ferencvárosi Sport Általános Iskola és Gimnázium 7. c osztályos tanulói a Salkaházi Sára-parkban

Ki mit tud Ferencvárosról?
Iskolai műsor
Díjkiosztó